Можлива реструктуризація житлово-комунальних послуг

29 липня 2014
Мінрегіоном України розроблено проект Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію”.
 
Метою розроблення законопроекту Мінрегіон України вказав про необхідність визначення механізму розв’язання проблеми реструктуризації заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги, що утворилася станом на 01 січня 2014 року, а також приведення Закону України “Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію” у відповідність із статтями 13, 19 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.
 
Одним із чинників, який суттєво ускладнює фінансовий стан підприємств житлово-комунального господарства, є заборгованість споживачів за отримані житлово-комунальні послуги. Найбільшим боржником є населення.
 
За даними Державної служби статистики, станом на 01.03.2014 заборгованість населення становила 14,0 млрд. грн. (або 66 % загальної заборгованості, що на 12,5%, або на 1561,9 млн. грн., більше, ніж на початку року).
 
Наприклад, за даними Мінрегіону України з початку року мали борг за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 20,8% споживачів, а за послуги з вивезення побутових відходів - 20,3% споживачів.
 
Як наслідок, недоотримані доходи не дозволяють підприємствам своєчасно розраховуватись за енергоносії та погашати борги із заробітної плати.
 
Так, з початку року заборгованість за енергоносії становить 17,3 млрд. грн., у тому числі за газ – 14,4 млрд. грн., за електроенергію – 2,9 млрд. гривень.
 
За час дії Закону України “Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію” близько 3,2 млн. сімей уклали договори щодо погашення реструктуризованої заборгованості. Сума, на яку укладено договори, складає 3,0 млрд. гривень. Сума внесених платежів із погашення реструктуризованої заборгованості становила 2136,0 млн. гривень.
 
На думку авторів, реалізація законопроекту дозволить прискорити розв’язання проблеми погашення заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги, сприятиме стабілізації фінансового стану підприємств галузі. Водночас прийняття законопроекту дозволить запобігти зростанню кількості неплатників серед платоспроможних категорій громадян.
Хоча на нашу думку, через події у східній частині України дату заборгованості «01 січня 2014 року» мабуть доведеться продовжувати.